Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sınır ötesi operasyon eleştirilerine yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sınır ötesi operasyon eleştirilerine yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Türkiye'nin gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlara yönelik eleştirilere yanıt veren Cumhurbaşkanı, "Biz yolumuza devam edeceğiz" dedi.

haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

2QDVZOlaKkejw-dFzNY83Q.jpg

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatlara yönelik eleştirilere sert yanıt verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe de değinen Erdoğan, Türkiye'nin tüm komşularıyla iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

"Dünya çapında bu fiziki koşullara sahip bir akademi yok. Bu akademide alınan eğitimi önemsiyorum. Vatanımızın bekası açısından da hayati önemdedir. Burada komutanlar ordusu yetişecek.

Komşularındaki sorunları en çok hisseden Türkiye'dir.

Birileri ne derse desin, coğrafi konumumuz ve bağlarımız nedeniyle komşularımıza sırtımızı dönemeyiz.

Komşularımıza ateş düşmüşse kapılarımızı, pencerelerimiz kapatıp bana ne diyemeyiz.

"SURİYE'DE NE İŞİMİZ VAR DİYENLER KÖTÜLÜĞÜMÜZÜ İSTİYOR"

Filistin, Suriye, Irak ile diğer dost ve kardeş halklarla ilişkimizi eleştirenler, Türkiye'nin sadece coğrafi konumundan değil, aynı zamanda tarihi ve beşeri derinliğinden de bihaber olan gafillerdir.

Şayet birisi, zerre kadar tarih bilgisi olup da hala 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?' diyorsa emin olun ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Haritayı önüne koyup da hala 'Irak ile niye yakından ilgileniyoruz?' diye soran kimse varsa Türkiye'nin fenalığını düşünüyordur.

Yunanistan’a yapılan askeri yığınağı gördüğü halde, hala savunma sanayisi atılımlarımızı eleştiren varsa, stratejik öngörüsünü kaybetmiş demektir.

"ONLAR RAHATSIZ OLACAK, BİZ YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

Başkaları 10 bin kilometre öteden gelip Suriye'ye, Irak'a, Libya'ya müdahil olurken ses çıkarmayanların, Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarını hedef alması, eğer husumetten kaynaklanmıyorsa basiretsizliğin işaretidir.

10 bin kilometre öteden ülkeme ve ülkemde teröristlere tırlarla eğer mühimmat getiriyorsa eğer buraya bütün araç, gereç getiriyorsa ve onlarla sınır ötesi bize operasyon yapıyorlarsa onlara da biz, sınır ötesinde, yaptığımız anlaşmayla sınır çizgisinin 30 kilometre ötesine kadar gereken cevabı veriyoruz. Bundan rahatsız oluyorlarsa hiç kusura bakmasınlar onlar rahatsız olacak, biz de yolumuza devam edeceğiz. Elbette gün gelecek, tarih bunları yargılayacak ve hükmünü verecektir.

Yabancı basına Türkiye'yi, savunma sanayii hamlelerini şikayet edenler sadece acıyoruz.

Biz İHA'larımızı da SİHA'larımızı da AKINCI'ları da savaş uçaklarımızı da yapacağız.

"BİZE YAN BAKANA DÜZ BAKMAYIZ"

Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de onları kendi hırsları, kendi sığ hesaplarıyla baş başa bırakıp işimize bakıyoruz. Kimse, Yunanistan'da 10-15 Amerikan üssü var diye eleştirmiyor. Kimse, Batı Yunanistan'a yığınak yapıyor diye eleştirmiyor ama en ufak bir ses çıktığı zaman 'Türkiye, Yunanistan'ı tehdit ediyor.' Hayır. Eğer bize yan bakan olduğu zaman yan bakana kusura bakmasınlar herhalde biz de düz bakmayız.

Biz kimseye, hiçbir ülkeye husumet beslemiyoruz. Tam tersine, her ülkeyle, toplumla mümkün olan en iyi, en ileri, en samimi ilişkiyi kurmak istiyoruz.

Amacımız, yakın komşularımızdan başlayarak çevremizde bir 'barış ve iş birliği kuşağı' tesis etmektir.

Türkiye’nin operasyon derinliğini Suriye’den Irak’a kadar uzattık. En emniyette hissettikleri bölgelerde terör örgütüne en ağır darbeleri indiriyoruz.

Sahil Güvenliğimizin çabalarıyla Ege’de ölümlerin önüne geçtik. Son 2 yılda Yunanistan tarafından ölüme terk edilen 41 bin insanın hayatını kurtardık.

Sahil Güvenlik Teşkilatımızca yakalanan düzensiz göçmen sayısı 245 bine ulaştı. Jandarma, düzensiz göçle ve insan kaçakçılarıyla mücadelesini sürdürüyor.

Siyasetin dizayn edildiği dönemler oldu. 15 Temmuz'da halkımızla birlikte engel olduk. Sizden de bu duruşu bekliyorum."
 
Üst Alt