Enflasyon ne zaman açıklanacak?

Enflasyon ne zaman açıklanacak?

Enflasyon oranlarının açıklanacağı tarih, tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan enflasyon oranının yüzde kaç olacağı merakla bekleniyor. TÜİK verilerine göre, enflasyon temmuz ayında TÜFE'de yüzde 2,37 artmış ve yıllık enflasyon yüzde 79,60'la 24 yılın zirvesine yükselmişti. Peki, ağustos ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Ağustos ayı enflasyon oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılacak veriler sonrasında belli olacak. Her ayın ilk haftasında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranıyla ilgili, Ağustos ayının verileri bekleniyor.
Geçtiğimiz ay TÜFE yüzde 2,37 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60'a yükseldi. Böylece Ağustos 1998'den sonraki en yüksek yıllık tüketici enflasyonu görülmüş oldu.

AĞUSTOS AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, Ağustos ayı enflasyon verileri 5 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak.

iGdHa82ZcU-t8HuwEk4LeQ.jpg

TEMMUZ AYI ENFLASYON RAKAMLARI

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 45,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,60 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 49,65 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,79 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 119,11 ile ulaştırma oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı temmuzunda bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde eksi 0,85 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, temmuzda bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 6,98 ile sağlık oldu.

Temmuzda, endekste kapsanan 144 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5'li Düzey), 10 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 128 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

_VQMRMwMYUmh-PqPyKTgHg.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2023 ŞUBAT-MARTI İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla ilgili yaptığı açıklamasında, 2023'te şubat, mart aylarından itibaren enflasyon sorununu önemli ölçüde geride kalacağını belirtti.
 
Üst Alt